Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przebieg klasyfikowania usług i towarów 2017

Zasady metodyczne PKWiU

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług została opracowana i wielokrotnie nowelizowana w celu sprawniejszego i uproszczonego prowadzenia statystyki i ewidencjonowania dokumentów oraz przychodów przedsiębiorstwa. Zasady metodyczne PKWiU dotyczą więc przede wszystkim konstruowania i posługiwania się klasyfikacjami oraz wprowadzania aktualizacji i interpretowania wyników.

Obowiązująca aktualnie nowa PKWiU 2008 składa się ze specjalnych schematów klasyfikowania, zawierających głównie wykazy grupowań oraz ich symbole oraz kluczy powiązań z innymi dokumentami i wcześniejszymi poprawkami do KWiU. Dzięki temu klasyfikacja wyrobów i usług stosowana jest zarówno na potrzeby działań statystycznych i ewidencjonowania konkretnych produktów lub usług oraz tworzenia narzędzi ewidencyjnych (indeksy towarowe i materiałowe).

Warto również wiedzieć, iż PKWiU powstała w oparciu o inne, międzynarodowe klasyfikacje i dotyczy usług oraz produktów (surowce, półfabrykatów, podzespoły i części) pochodzenia krajowego lub importowanych. Usługi natomiast obejmują w tym przypadku zarówno świadczenie czynności na rzecz osób lub instytucji oraz wszelkie działania związane z produkcją wyrobów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż niektóre klasyfikacje będą się od siebie znacznie różnić.

Inaczej bowiem sklasyfikować należy usługi turystyczne, inaczej zaś wyroby medyczne czy gastronomiczne. Również produkty związane z rybactwem i rybołówstwem oraz nieruchomości i urządzenia budowlane należy uwzględnić w konkretnych klasach. Celem ułatwienia ewidencjonowania i prowadzenia statystyk wprowadza się także specjalistyczne grupowania, które mogą podlegać podziałowi na niższym szczeblu. Warto jednak pamiętać, że suma grupować musi odpowiadać zakresowi grupowania macierzystego (nadrzędnego).

Za pomocą klasyfikacji możliwe będzie zatem połączenie określonych produktów, wyrobów lub usług z branżą czy typem działalności gospodarczej. Każda taka usługa i produkt powinny zostać zaliczone tylko do jednego rodzaju działalności. Jednakże w przypadku obrotu zagranicznego należy w PKWiU uwzględnić także inne klasyfikacje, na przykład Nomenklaturę Scaloną czy System Oznaczenia i Kodowania Towarów.