Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak sklasyfikować kosmetyki? 2017

Klasyfikacja wyrobów medycznych, kosmetycznych, cukierniczych

Klasyfikacje usług, towarów oraz produktów nieznacznie różnią się od siebie. Aby więc nie popełniać błędów przy obliczaniu podatku, warto wiedzieć w jaki sposób klasyfikować zgodnie z PKWiU wyroby gastronomiczne, kosmetyki czy towary z branży medycznej.

Na początek zajmijmy się kwestią wyrobów medycznych. Podlegają one bowiem klasyfikacji na klasy I-III. Przyporządkowanie takich produktów do poszczególnych klas odbywa się na zasadzie zależności potencjalnego ryzyka związanego z niekorzystnym oddziaływaniem na organizm. Zasady klasyfikacji tego rodzaju towarów i wyrobów szczegółowo określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2004 roku. Warto wiedzieć, iż w podobny sposób, poprzez przyporządkowanie do określonych grup klasyfikowane są także wyroby medyczne, służące do diagnostyki in vitro.

Również kosmetyki i środki pielęgnacyjne powinno się klasyfikować wedle specjalistycznych reguł i zasad. Należy jednak pamiętać, iż takie oznaczenie i przyporządkowanie powinien wprowadzić producent bądź wytwórca. Nieprawidłowe sklasyfikowanie może prowadzić do zawyżenia kwoty podatku VAT, a warto wiedzieć, iż niektóre wyroby i usługi są z tego podatku całkowicie lub częściowo zwolnione.

Najniższa kwota podatku obejmuje przede wszystkim świeże wyroby gastronomiczne i cukiernicze, takie jak pieczywo czy ciasta, które powinny być klasyfikowane według odrębnych zasad. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług produkty te objęte są podatkiem w wysokości 7% i przypisane do symbolu 15.81.12-00.15 (wyrób świeży) lub 15.82.12-55 (wyrób o przedłużonej trwałości).

Jak zatem widać, poprawne sklasyfikowanie wytwarzanych przez nas produktów czy półfabrykatów w branży medycznej, cukierniczej czy kosmetycznej nie tylko pomoże zachować porządek w dokumentach i okaże się pomocne w celach statystycznych. Odpowiednie przyporządkowanie surowców, składników lub gotowych wyrobów daje także możliwość zwolnienia z części podatku, na czym przecież zależy każdemu producentowi czy pracodawcy.