Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Klasyfikowanie w UE 2017

Wyroby i usługi a Unia Europejska

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach, PKWiU związana jest nierozerwalnie z postanowieniami międzynarodowych klasyfikacji wyrobów i usług. Struktura takiej klasyfikacji opiera się w szczególności na tak zwanej Klasyfikacji Działalności Unii Europejskiej (NACE), Liście Produktów PRODCOM oraz CPA – Klasyfikacji Produktów według Działalności.

Warto zdawać sobie sprawę, iż Unia Europejska w znacznym stopniu wspiera zarówno konsumentów, jak i producentów czy podmioty świadczące usługi w rozmaitych branżach i sektorach. Na podstawie jakich dokumentów i regulacji prawnych możliwe zatem będzie klasyfikowanie usług oraz wyrobów w innych krajach członkowskich?

Na początek warto wyjaśnić pojęcie producenta w Unii Europejskiej. Jest to bowiem osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą na terenie państwa członkowskiego. Wszelkie regulacje dotyczące funkcjonowania podmiotu w takiej sytuacji określa szczegółowo Porozumienie o Wolnym Handlu, w skrócie EFTA.

Podstawą do prowadzenia takiej klasyfikacji jest NACE, czyli Statystyczna Klasyfikacja Działalności Gospodarczej w Unii Europejskiej. Dokument podzielony jest na pięć poziomów, z których cztery są wspólne dla poszczególnych krajów członkowskich UE. Ostatnia część dopuszcza natomiast pewne zróżnicowanie, dzięki czemu możliwe jest efektywniejsze dopasowanie takich ogólnych klasyfikacji do warunków lokalnych czy regionalnych.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż w obliczu ciągłych zmian i poszerzania rynków krajowych oraz międzynarodowych nierzadko wprowadza się aneksy i poprawki do tekstów ustaw czy dokumentów klasyfikacyjnych. Dotyczy to przede wszystkim dziedzin związanych z nowymi technologiami informacyjnymi.

Klasyfikowanie wyrobów oraz usług na terenie Unii Europejskiej powinno być również zgodne z międzynarodowymi regulacjami i dyrektywami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż UE stawia przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo produktów, w szczególności takich jak wyroby spożywcze, kosmetyki, środki medyczne czy zabawki. Jednakże kiedy w prawie europejskim nie znajdziemy przepisu określającego konkretny produkt, posiłkujemy się wtedy polskimi regulacjami, które dotyczą bezpieczeństwa wyrobów.