Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak określić stawkę podatkową? 2017

Pomyłki przy określaniu stawki podatkowej

Wielokrotne nowelizacje PKWiU oraz zmiany przepisów podatkowych mogą przysporzyć nieco problemów podczas określania stawki podatku VAT. Aby więc prawidłowo wyliczyć wysokość podatku, należy wiedzieć, jak unikać wszelkich pomyłek i niedopatrzeń.

Na mocy obowiązujących obecnie postanowień i regulacji prawnych symbole klasyfikacyjne zastąpione zostały opisem, co z kolei wyłączyło pewne towary oraz usługi ze zwolnienia z VAT. Od 2011 do końca 2013 roku obowiązują stawki VAT w określonej wysokości – 23, 8, 5 lub 0%. Niższą, 5-procentową stawką podatku objęte są miedzy innymi wyroby gastronomiczne, takie jak pieczywo czy przetwory mączne oraz niektóre gotowe potrawy.

Aby uniknąć pomyłek podczas określaniu stawek podatkowych, należy dokładnie sprawdzić identyfikację usług i wyrobów. Jedną z zasad metodycznych PKWiU jest bowiem posługiwanie się specjalnymi symbolami statystycznymi. Należy jednak pamiętać, iż oznaczenie „ex” określa węższy zakres usług objętych określoną lub zerową stawką podatku. Równie ważne jest także uwzględnienie rozwinięć symboli nawet do siedmiu cyfr.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż kilkukrotne wymienienie w przypisie uprawnionego do obniżonego podatku towaru lub usługi uprawnia do skorzystania z najniższej możliwej stawki oraz wielu dodatkowych ulg podatkowych. Wysokość przysługującej nam stawki VAT warto również sprawdzić w konkretnych tekstach ustaw i rozporządzeń, dotyczących na przykład wyrobów eksportowanych lub importowanych.

Szczegółowe informacje o produktach i usługach objętych niższym podatkiem znajdują się również w załącznikach nr 3 oraz nr 10 do ustawy o podatku VAT. Pierwszy załącznik zawiera listę produktów, korzystających ze stawki 8-procentowej, w drugim zaś odnotowano wykaz towarów i usług w stosunku do których stosuje się 5-procentowy podatek. Jeśli towar lub usługa nie znajduje się w żadnym z wymienionych dokumentów, należy zastosować podatek w wysokości 23%. Uważnie sprawdzając i rzetelnie klasyfikując świadczone usługi czy produkowane wyroby z pewnością ustrzeżemy się przed pomyłkami i niedopatrzeniami.