Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Lista Produktów PRODCOM 2017

Nomenklatura PRODCOM

Jak już wspomnieliśmy w innych artykułach niniejszego serwisu, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług opiera się w dużej mierze na postanowieniach i dyrektywach unijnych, takich jak choćby Klasyfikacja Działalności Unii Europejskiej czy Lista Produktów PRODCOM.

Warto wiedzieć, iż od 2004 roku z rozporządzenia Rady Ministrów obowiązującymi systemami klasyfikacji gospodarczych i statycznych są kolejno: Polska Klasyfikacja Działalności (w skrócie PKD), PKWiU oraz Scalona Nomenklatura Towarowa Handlu Zagranicznego (CN). Aby więc bezbłędnie oszacować kwotę podatku i poprawnie zewidencjonować czy opisać produkowane przez nas wyroby lub świadczone usługi należy zapoznać się ze wszystkimi tymi dokumentami.

Pomocne podczas procesu klasyfikowania usług lub towarów może okazać się również skorzystanie z tak zwanej Listy PRODCOM. Określa ona bowiem obowiązujący zakres wszelkich informacji i danych statystycznych, które dotyczą procesu produkcyjnego określonych wyrobów. Co więcej, Polska jako państwo członkowskie jest zobowiązana do przekazywania takich list Unii Europejskiej.

Należy jednak pamiętać, iż nie obejmuje ona dziedzin i branż takich jak rolnictwo, łowiectwo, rybactwo i rybołówstwo czy gospodarka leśna. Ponadto PRODCOM pomija również wyroby związane z recyklingiem lub zagospodarowaniem odpadów, w tym również produkcyjnych. Co ciekawe, na liście nie uwzględniono także rozprowadzania wody pitnej oraz wszystkich usług za wyjątkiem świadczeń produkcyjnych.

W przypadku nie wymienionych na liście PRODCOM produktów czy wyrobów, które importujemy lub eksportujemy na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej ich klasyfikacji dokonuje się na standardowych zasadach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Należy jednakże zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie dane i aktualne przepisy prawne, by nie tylko ustrzec się przed popełnieniem błędu w oszacowaniu kwoty podatku, ale również ubiegać się o możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z podatku VAT.